2024

Előadások

  • Csütörtökönként 10:15-től az QBF.09-ben.

Előadók

  • Máté Miklós, mate -AT- tmit.bme.hu
  • Kerepes Tamás, kerepes.tamas -AT- db.bme.hu

Tárgykövetelmények

Az aláírás feltétele a laborgyakorlatok sikeres teljesítése. Két labor pótolható. A laborokra az addig tanultakból, valamint a kiegészítő laborsegédletekből felkészülten kell érkezni. Egy labor akkor sikeres, ha a fizikai jelenlét mellé teljesítmény is párosul. A laborvezető a labor végén ellenőrizni fogja az elvégzett munkát. Tehát ha valaki felkészülten érkezik, és az így megszerzett tudással dolgozik a laborban, a labor sikeres. Ha valaki felkészületlenül érkezik, és emiatt nem tud haladni, vagy egész mással foglalkozik a rendelkezésre álló 90 percben, a labor sikertelennek minősíthető.

A labor teljesítéséhez tehát nem kell a rendelkezésre álló feladatok összességének megoldása, de a felkészültség és az ebből következő érdemi munka igen.

Az aláírás feltétele továbbá a zárhelyi legalább elégséges szinten történő teljesítése.

A laborok és a zárthelyi az aláírás meglétén túl nem számít bele a félévvégi jegybe. A félévvégi jegyet kizárólag a vizsga eredménye befolyásolja.

Jegyzet

A tárgy első, elméleti szakaszából az órai jegyzet a mérvadó, ajánlott irodalom: Gajdos Sándor – Adatbázisok, letölthető innen.

A tárgy SQL-ről szóló részéből az előadás-diasor a jegyzet, valamint a laborsegédlet (lásd lentebb):

Az előadásvideók itt elérhetőek – voltak, amíg a Microsoft nem fejlesztette használhatatlanná ezt a szolgáltatást. Emiatt a Moodle-ben linkelt videók is elérhetetlenek. Dolgozunk a probléma megoldásán.

Zárthelyi

11.06 8:15, helyszín Q-1.

A zárthelyi másfél órás, anyaga az első három témakör: egyed-kapcsolat modell, relációs modell, fizikai adatszervezés. Csak a kiadott feladatlapra lehet dolgozni, nincs pótlap. Számológép nem használható.

Pót-zárthelyi

11.20 8:15, helyszín Q-1.

Laborok

Időbeosztás

FIGYELEM! A különböző oktatási szünetek miatt laborok a következő időpontokban lesznek:

L1,L2 (hétfő 17:15) L3,L4 (kedd 16:15) téma
09/23 09/24 egyed-kapcsolat
10/07 10/08 egyed-kapcsolat
10/14 10/15 relációs adatmodell
10/21 10/22 relációs adatmodell
10/28 10/29 fizikai adatszervezés
11/04 11/05 fizikai adatszervezés
11/11 11/12 Oracle
11/18 11/19 SQL
11/25 11/26 SQL
12/02 12/03 Pótlabor
12/09 12/10 Pótlabor

Terembeosztás:

A Neptun jelentkezést követi: hétfőn L1 és L2 összevonva az R4D teremben, kedden L3 az R4D teremben, L4 az R4B teremben.

Laborvezetők elérhetősége

  • Németh Gábor, nemeth.gabor.2 -AT- db.bme.hu
  • Jászberényi Áron, jaszberenyi.aron -AT- edu.bme.hu
  • Molnár Márton, marton.molnar -AT- edu.bme.hu
  • Máté Miklós, mate -AT- tmit.bme.hu

Hasznos linkek

Hálózati beállítások otthonra

SQL Developer kapcsolat:

  • Hostname: rapid.eik.bme.hu
  • Port: 1521
  • SID: szglab
  • felhasználónév: NEPTUN-kód
  • jelszó: A laborvezető adja meg.

1-6. labor, ER-modellezés, relációs adatmodell, fizikai szervezés

A laborokon az ER-modellezés, a relációs adatmodell és a fizikai adatszervezés témaköreiből fogtok feladatokat megoldani.

A laborhoz szükséges feladatlapok a következők. Ezek legyenek mindenkinél készenlétben labor elején

7. labor, Oracle

A labor az Oracle adatbáziskezelő rendszer megimeréséről szól. A tudnivalók ebben az anyagban olvashatók, pontosabban a 3. oldalától, a 4.7 fejezetig terjedő szakaszban. A laborra tehát ezekből felkészülve kell jönni.

8-9. laborok, SQL

Az SQL laborokhoz szükséges felkészülési anyag az előadásdiák mellett ezen zanzásított segédlet II. fejezetében található

10-11. Pótlabor

Akinek valamelyik laborját nem teljesítettre értékelte a laborvezető, annak itt lesz alkalma pótolni. Az SQL laborok pótlása mindenképpen személyesen történik, a többi labor (ER, relációs, fizikai, Oracle) pedig a laborvezetővel való megegyezés alapján. Akinek tehát ez utóbbi laborok valamelyikét kell pótolnia, kérdezze a laborvezetőjét a pótlás mikéntjéről.