A tárgy kódja 2017. őszétől kezdve VITMAB04, amely a korábban VITMAB00 és VITMA311 kódon futó tárgyak utódja.

Általános tudnivalók a tárgyról és oktatásáról

Témakörök jegyzéke:

  • VITMAB04: magyar kurzus, német kurzus
    A vizsga anyaga alapvetően az Adatbázisok c. jegyzetben található meg (természetesen kiegészítve azzal, ami az előadásokon elhangzott). A jegyzetből 2017. óta nem tartozik a tárgy anyagához a hálós és az objektum-orientált adatbázis-kezelés (7. és 8. fejezet), a normalizálás alapú relációs sématervezés (9.2.3.7-ből a függéshalmazok ekvivalenciája, 9.2.5-9.2.8) és az elosztott adatbázis-kezelés (11. fejezet) (valamint a függelékek) sem.
  • VITMAB00 és VITMA311: magyar kurzus, német kurzus
    A vizsga anyaga alapvetően az Adatbázisok c. jegyzetben található meg, természetesen kiegészítve azzal, ami az előadásokon elhangzott. A jegyzetből gyakorlatilag mindent kell tudni, kivéve a SQL nyelvet (5.4), a hálós lekérdezéseket (7.5), a többértékű függőségeket (9.2.8) és a függelékeket.

Felkészülési segédanyagok, javaslat:

  • Jegyzet: Gajdos S.: Adatbázisok 2023. Az előző évek kiadásai szintén használhatók, viszont 2015. után a legkevesebb sajtóhibát az egyre későbbi kiadások tartalmaznak. Letölthető a jegyzet innen.
  • Az előadások és gyakorlatok videói, elérhetők a tárgy Moodle oldaláról
  • Relációs lekérdezések optimalizálása előadás diák: 2023-as előadás, korábbi évek előadása
  • Ajánlott: Társadalmi dilemma (The Social Dilemma), Netflix 2020. dokumentumfilm, megnézhető pl. itt.
  • A tantárgy adatlapban jelzett tankönyveken túlmenően kifejezetten javasolt a jegyzet feladatgyűjteménye releváns részének önálló feldolgozása, továbbá – kellő körültekintéssel – használhatóak a Wiki Adatbázisok oldalai és az ott olvasható tippek is.
  • Rossz módszer: típusfeladatok megoldásának betanulása. Ez garantáltan nem lesz eredményes, ha nem párosul az elmélet elmélyült megértésével és alkalmazásának képességével. Mivel a vizsgán az alkotóképes tudást kívánjuk lemérni, ezért teljesen felesleges egy áttanult éjszaka után vizsgával próbálkozni. A memóriából előhívott emléktöredékek a sikeres vizsgához tapasztalat szerint nem elegendőek.
  • Gyakran ismételt kérdések (GYIK) a tanulásról
  • Adatbázisok gyakorlóalkalmazás

Félév-specifikus információk

2024. ősz

BSc. mérnök informatikus szak 2. évfolyam számára. Tantárgyi adatlap: VITMAB04.

A tárgyhoz kiscsoportos gyakorlatok és laboratóriumi foglalkozások is tartoznak.

A laborokon felkészülten kell részt venni. Egyetlen labor sem mulasztható, a laborvezetők beugrókat íratnak, a laborok teljesítésének feltétele a beugró sikeressége. A beugrók leginkább a laborhoz kapcsolódó elméleti ismeretekből tartalmaznak kérdéseket.

A gyakorlatokon is felkészülten kell megjelenni. A gyakorlatvezetők a részvételt ellenőrzik, kiszárthelyiket íratnak a felkészülés tesztelésére. Ezek a hallgatóknak szolgáltatnak visszajelzést, hogy a felkészültségük/előismereteik megfelelők-e a gyakorlat anyagának hatékony elsajátításához.

Előadások

Az előadások helye, ideje: hétfő 12.15-14.00 Q-I, IB025, ezen beosztás szerint. Mivel az első oktatási héten nem lesznek sem gyakorlatok, sem laborok (tekintve, hogy az ezek eredményes teljesítéséhez szükséges elméleti ismeretek még hiányoznak), ezért az első héten helyettük is előadás lesz: szept. 5-én csütörtökön 16:15-től a Q-I és IB026 termekben a hétfői előadásokkal azonos beosztás szerint.

Gyakorlatok

A gyakorlatok szept. 10-től kezdődően kéthetente lesznek, ezen beosztás szerint. A gyakorlat- ill. laborcsoport kódjának eleje a napra és az órára utal, a kód végén levő sorszám páros- vagy páratlansága pedig azt mutatja, hogy páros vagy páratlan oktatási heteken kerülnek sorra az adott csoport foglalkozásai. A szept. 17-én kedden (sportnap) és az okt. 1-én kedden (Sch Kupa) elmaradó gyakorlatok helyett fakultatív pótlásokat kínálunk fel, amelyek részleteiről minden érintettet a saját gyakorlatvezetője fogja tájékoztatni.

A gyakorlatokhoz szükséges feladatsorok és egyéb tudásfoszlányok ITT érhetők el, a kisZH-eredmények pedig ITT). FIGYELEM! A gyakorlatokon nem adunk ki papíralapú segédanyagokat, így a feladatsort valamilyen formában mindenki vigye magával az órára.

Laborok

A laborokat szept. 18-tól kezdődően, általában kéthetente tartjuk, ezen beosztás szerint. Figyelem, az Excel táblázatnak több füle is tartalmaz hasznos információkat.

A laborokhoz szükséges felkészülési és egyéb anyagok ITT találhatók.

Laborpótlás dec. 10-én kedden 8:15-től lesz valamennyi labor esetén azok számára, akik legfeljebb egy kötelező labort nem teljesítettek bármely okból kifolyólag. A pontos hely és a pótlás szükségessége a Laboradmin rendszerből fog kiderülni, ezt kérjük, hogy mindenki ellenőrizze a szorgalmi időszak végén, és bármilyen eltérést mielőbb jelezzen a tárgyfelelősnek a gajdos_at_db.bme.hu cimen. A pótlaborok azonosak a reguláris laborokkal, kivéve, hogy mindenki egy számára új feladattípushoz tartozó feladatot fog kapni.

Nagyzárthelyi

Időpont: 2024. nov. 12. kedd 8.15–10.00 Anyaga: az előadásokon vagy a gyakorlatokon elhangzottak, amelyek a 2015-2021. évi kiadású jegyzetben az 1-4, 5.1, 5.2, 5.3, 6. és 9.1 fejezetekben találhatók. 6 iv A4 méretű (nem karton) papírlapot hozzanak magukkal NEM összetűzve. Kalkulátor hasznos lesz. Mobiltelefon használata erre a célra sem megengedett.

Azok a hallgatók, akik a zárthelyit (NEM a pótzárthelyit!) legalább jó eredménnyel teljesítik és a tárgyat első alkalommal vették fel, nem kell, hogy a vizsgán írásbeli beugrót írjanak.

Konzultációs lehetőség a gyakorlatvezetőkkel egyeztetett időben és módon, valamint írásban a konzi.adatlabor levelezési listán keresztül, amelyre a laborok során lehet/érdemes feliratkozni. A subject legyen: [ZH][témakör megnevezése].

Pótzárthelyi

Időpont: 2024. nov. 26. kedd 8.15-10.00. Anyaga azonos a ZH-éval. Terembeosztás:
A-Da IE007
De-Hi IB027
Ho-Pf Q-II
Pi-Szá KM34
Sze-Zs QAF14
Célszerűen hozzanak magukkal kalkulátort és 7 ív A4 méretű (nem karton) papírlapot is. Mobiltelefon használata kalkulátorként sem megengedett.

Vizsgák

  • Anyaga: lásd fentebb.
  • A vizsgák beugróval kezdődnek. Öt fogalomból (ld. a jegyzetben “A fejezet új fogalmai” c. szakaszokat) kell legalább hármat helyesen definiálni/értelmezni ahhoz, hogy a vizsga a szóbelivel folytatható legyen, ellenkező esetben a vizsga elégtelen. A vizsga ez után egy egyszerűbb feladat megoldásával folytatódik, amire kb. 10 perc áll rendelkezésre. A sikeres beugró birtokában mindenki szakmai beszélgetésen is részt vesz, amihez tételt (ld. fentebb a tárgy témaköreinek jegyzékét) kell húzni. A felkészülésre kb. 15 perc áll rendelkezésre. Lehetőség szerint – de nem törvényszerűen – a hallgatók a gyakorlatvezetőiknél szóbeliznek, akik a teljes tananyagból tetszőleges sorrendben is tesznek fel kérdéseket, hogy a hallgató felkészültségéről, elsősorban a tananyag megértéséről meggyőződjenek.
  • Akiknek bármely – méltánylandó – okból már decemberben vizsgázniuk kell, lépjenek kapcsolatba Gajdos Sándorral (gajdosATdb.bme.hu).
  • Januárban szinte minden nap lesz vizsgalehetőség, ez azonban nem jelenti azt, hogy egymás utáni napokon is érdemes próbálkozni. A tapasztalat azt mutatja, hogy a megismételt vizsga sikerességéhez érdemes két vizsgakísérlet között legalább három napnak eltelnie.
  • A szóbeli vizsgán nem szükséges alkalmi öltözetben megjelenni, de az igényesség és ápoltság itt is elvárt.

Keresztfélév, vizsgakurzus

A tavaszi félévben előadások-gyakorlatok-laborok nincsenek, de az aláírással rendelkezők számára a vizsgalehetőséget biztosítjuk. Mindhárom tárgykódú Adatbázisokból (VITMAB04, VITMAB00, VITMA311) indul vizsgakurzus, a vizsgakövetelményeik azonban különbözőek. A részletek a megfelelő tantárgy adatlapokon megtalálhatók.

Azon félévekben, amikor csak vizsgakurzusok indulnak, a vizsgák sikerességi aránya a kurzust felvett hallgatók számára vetítve mindössze 20% körül szokott lenni, miközben a vizsga módszere és követelményei azonosak a normál kurzuséval. A viszonylag alacsony sikerességi hányad főbb okai:

  • a kurzust felvett hallgatók mintegy fele meg sem kísérli a vizsgát
  • mivel az aláírások néhány éve már nem évülnek el, ez sokakat megtéveszt, ugyanis azt az illúziót kelti, hogy nem, ill. nem sokat felejtenek el akár egyetlen félév alatt a korábban megtanultakból
  • akik már több féléven keresztül próbálkoztak a tárgy teljesítésével, azok gyakran munkát is vállalnak mellette.

Néhány további jótanács a kereszt-, ill. normál félévben (korábbi aláírás birtokában) a vizsga sikeres teljesítése érdekében:

  • A felejtés meglepően gyors és nagymértékű, ha valaki az anyagot valójában még soha nem értette meg. Ezért először a megértésig célszerű eljutni. Ennek első lépése az előadások megértése, előadásról előadásra. Ezek ugyanis gyakran egymásra épülnek, így a későbbiek sokkal könnyebben érthetővé válnak, ha valaki a korábbiak anyagával már tökéletesen tisztában van. Erre a célra az előadások videoi folyamatosan rendelkezésre állnak, akkor is, ha az adott félévben nincsenek előadások.
  • A mintatanterv szerinti vizsgák mellett nehéz egy plusz vizsgát úgy beütemezni, ha annak anyagát valaki a vizsgaidőszakban próbálja meg néhány nap alatt „beemelni”. Ezért célszerű a tárgy anyagával rendszeresen foglalkozni, pl. követni a gyakorlatok ütemezését, lehetőség szerint azokra be is járni (ez csak az őszi félévben lehetséges, az egyik gyakorlatvezetővel egyeztetve).
  • Használja ki a kérdezés lehetőségeit! Ha valamit nem sikerült önállóan megértenie, akkor azt ne hagyja annyiban! A kérdések feltevésére lehetőség van a konzi.adatlaborATdb.bme.hu listán, amelyet a tavaszi félévben is monitorozunk, ill. az őszi félévben a gyakorlatokon élőben is kérdezhet. De feltehet mail-ben kérdéseket közvetlenül is a tárgy oktatóinak, célszerűen elsősorban a(z egykori) gyakorlatvezetőjének.
  • A megértésen túl a rögzítésre is időt kell szánni. A gyakorlatok követése, a jegyzet példatárának (értő) feldolgozása ebből a szempontból is jótékony hatású.
  • Ha valaki 2-3 félévet már kihagyott az aláírás megszerzése után úgy, hogy nem foglalkozott a tárggyal, induljon ki abból, hogy szinte nulláról kell újrakezdenie.